مفقودالاثر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افافرادی که به دلیلی هیچ اطلاع و اثری از ان ها در دسترس نیست مفقود الاثر گفته می شود. در جنگ بسیاری از جوانان که در عملیات های مختلف و نیز تک و پاتک های دشمن ناپدید شده و اطلاعی از اسارت، شهادت یا جانبازی انها در دسترس نبود مفقود گفته می شد. مقام معظم رهبری در این باره می فرماید: چقدر سخت است یک خانواده‌ای مفقودالاثر داشته باشد، خانواده‌ای که نمی‌دانند جوانشان زنده است یا نه، هر لحظه‌ای برای آنها مثل شب عملیات است، دائم در حال نگرانی‌اند آیا زنده است، آیا شهید شده آیا زنده خواهند ماند آیا او را خواهند دید؟.

فهرست مندرجات

۱ - جاوید الاثر

جاوید الاثر

[ویرایش]

این ادبیات پس از پایان جنگ نابرابر هشت ساله در جمهوری اسلامی ایران به شهدای مفقودالاثری تعلق گرفت که برای دفاع از عزت و شرافت میهن اسلامی در مرزهای این کشور جانانه جنگیدند و پیکر پاکشان به وطن باز نگشت. به برخی از رزمندگان اسلام که هیچ اطلاعی از شهادت یا اسارت انان نیز در دسترس نبود در این سال ها جاویدالاثر گفته شد همچون حاج احمد متوسلیان چرا که هدف از این نام زنده نگه داشتن نام و یاد و راه این عزیزان به حساب می آید.

تا پیش از سال ۱۹۱۲ میلادی استفاده گسترده از پلاکهای شناسایی متداول نبود و چنانچه جسد شخصی که در جنگ کشته شده بود از روی ظاهرش قابل شناسایی نبود، از راه دیگری نمی‌توانستد آنرا شناسایی کنند. با آغاز جنگ جهانی اول و گسترش استفاده از پلاکهای جنگی، مشکل عدم شناسایی اجساد به طور قابل توجهی کاهش یافت. با این حال بنابر طبیعت جنگ و به دلایل مختلف سرنوشت برخی از سربازان گمشده در جنگ برای همیشه نامعلوم باقی می‌ماند.


رده‌های این صفحه : افراد بر پایه وضعیت
جعبه ابزار