• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سانحه سقوط بالگرد سیدابراهیم رئیسی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسانحه سقوط بالگرد سیدابراهیم رئیسی
helicopter_Khudafarin
بالگرد حادثه‌دیده در حال ترک خداآفرین پیش از حادثه
تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ یکشنبه
محل حادثه آذربایجان شرقی ؛ ورزقان
نوع بالگرد Bell ۲۱۲
مقصد تبریز
مسافرین ۶ نفر
خدمه پرواز ۳ نفر
تعداد شهدا ۹ نفر

سیدابراهیم رئیسی صبح روز یکشنبه (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) وارد شمال غرب کشور شد. از محل احداث پایانه کلاله بازدید و با مردم این منطقه گفتگو کرد. سپس برای افتتاح سد مرزی قیز قلعه‌سی به آذربایجان شرقی سفرکرد و این سد را به‌همراه الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور کشور جمهوری آذربایجان افتتاح کرد. حدود ساعت سیزده برای افتتاح دو پروژه نفتی با بالگرد Bell ۲۱۲ به سمت تبریز عازم شد (این بالگرد جزء کاروانی متشکل از سه بالگرد بود). زمانی از پرواز نگذشته بود که خبرها تایید نشده ای از فرود سخت بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهان منتشر شد. دقایقی بعد وزیر کشور خبر سانحه برای بالگرد را تایید کرد. بلافاصله تلاش های امدادی برای یافتن رئیس جمهور آغاز شد. با وجود مشخص شدن حدودی محل سقوط بالگرد، اما اطلاعاتی در مورد وضعیت ایشان در دست نیست.


۱ - سرنشینان بالگرد

[ویرایش]

سید ابراهیم رئیسی (رئیس جمهور)
حسین امیرعبداللهیان (وزیر امور خارجه)
مالک رحمتی (استاندار آذربایجان شرقی)
سید محمدعلی آل‌هاشم (امام جمعه تبریز)
سردار سیدمهدی موسوی (سرتیم حفاظت)
سرهنگ خلبان سیدطاهر مصطفوی
سرهنگ خلبان محسن دریانوش
سرگرد فنی بهروز قدیمی

۲ - عملیات جستجو

[ویرایش]

عملیات امداد و جستجو با وجود موانعی مثل زمین‌های جنگلی انبوه و شرایط نامساعد جوی (باران ؛ مه شدید؛ تاریکی هوا و سرما) به صورت گسترده ادامه یافت. بیش از پنجاه تیم عملیاتی هلال احمر؛ تیپ ۲۵ نیرو مخصوص ارتش؛ پایگاه ششم هوانیروز ؛ یگان های سپاه پاسداران ؛ نیروی انتظامی تمام توان و امکانات خود را در عملیات جستجو به کار گرفتند. حدود ساعت یک بامداد پهباد آکینجی ترکیه جهت کمک به امدادگران ایرانی وارد حریم هوایی ایران شد. شب حادثه نیروهای امداد حرفه ای کوهستان به دستور ولادیمیر پوتین از روسیه به ایران اعزام شدند. حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد روز دوشنبه (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳)، تیم‌های امدادی جمعیت هلال احمر موفق به کشف محل وقوع حادثه شدند. در این حادثه همه نه سرنشین این بالگرد حین خدمت و انجام وظیفه برای مردم شریف ایران به شهادت رسیدند.

۳ - اصل ۱۳۱ قانون اساسی

[ویرایش]

در صورت فوت، عزل، استعفا، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور و یادر موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رئیس جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده و یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رئیس جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های وی را بر عهده می‌گیرد و شورائی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و معاون اول رئیس جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود، در صورت فوت معاون اول و یا امور دیگری که مانع انجام وظایف وی گردد و نیز در صورتی که رئیس جمهور معاون اول نداشته باشد مقام رهبری فرد دیگری را به جای او منصوب می‌کند.


رده‌های این صفحه : شهدای حوادث و سوانح هوایی
جعبه ابزار