مهران

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشهرستان مهران از شهرستانهای استان ایلام در مرز ایران و عراق است. مرکز این شهرستان شهر مهران است. مهران قبلاد منصورآباد خوانده می‌شد. در سال ۱۳۰۹ با تصویب فرهنگستان زبان ایران ، به "مهران" تغییر نام داد. شهرستان مهران با مساحت ۲۳۹۲ کیلومتر مربع معادل ۱۲ درصد مساحت استان ایلام را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به شهرستان ایلام ، از جنوب به شهرستان دهلران ، از شرق به شهرستان ملکشاهی و از غرب به کشور عراق محدود شده است.

سرزمین مهران به دلیل اهمیت و موقعیتش در جلگه بین النهرین، در دوره های مختلف تاریخی نبردهای مهمی را پشت سرگذاشته است و از هنگام روی کار آمدن حزب بعث عراق در سال ۱۳۴۷، همواره مورد طمع آن رژیم بود. پاره ای از درگیری های حکومت عراق با ایران در دوره پهلوی بر سر تصاحب این دهلیز صوت گرفت و ارتفاعات مهم آن چند بار اشغال شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز قوای رژیم بعث بارها به نقاط مرزی مهران تجاوز کردند و بعد از آغاز رسمی جنگ تحمیلی، مهران را چهار بار به اشغال در آوردند که بار اول طی عملیات والفجر ۳ ، پس از ۳۵ ماه اشغال و بار دوم در سال ۱۳۶۵ با عملیات کربلای ۱ پس از دو ماه اشغال، این شهر آزاد شد. در آخرین سال جنگ، مهران دوبار دیگر، در فاصله ای کوتاه اشغال شد.

فهرست مندرجات

۱ - شهر مهران

شهر مهران

[ویرایش]

مِهران شهری در استان ایلام و مرکز شهرستان مهران است که با زبان کردی ایلامی تکلم می‌کنند. امامزاده سید حسن بن موسی کاظم در ۵ کیلومتری شهر مهران یکی از زیارتگاه‌های این شهر به‌شمار می‌آید. شهر مهران فاصله نزدیکی با عتبات عالیات و کشور عراق دارد و فاصلهٔ این شهر با شهرهای مقدس عراق بدین گونه است.

فاصله مهران تا کربلا ۲۸۰ کیلومتر
فاصله مهران تا کاظمین ۲۸۳ کیلومتر
فاصله مهران تا سامرا ۴۴۴ کیلومتر
فاصله مهران تا نجف ۳۰۳ کیلومترجعبه ابزار