گلوگاه

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

شهرستان گلوگاه

[ویرایش]

شهرستان گلوگاه از شهرستانهای ایران در استان مازندران است. شهر گلوگاه مرکز این شهرستان است. شرقی‌ترین شهرستان مازندران گلوگاه می‌باشد که در شمال با خلیج گرگان و در جنوب با رشته کوهای البرز احاطه شده‌است و شرق با استان گلستان هم‌مرز بوده و از جنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان بهشهر هم‌مرز است. مردم این شهرستان به زبان مازندرانی و فارسی سخن می‌گویند.مهاجرینی از یک طایفه کوچک تُرک زبان موسوم به ایل عمرانلو در گلوگاه به کویش های تُرکی و مازندرانی و فارسی سخن می گویند.


← شهر گلوگاه


گَلوگاه یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر مرکز شهرستان گلوگاه در ناحیه شرقی استان مازندران است. کلمه گلوگاه در زبان فارسی به معنای جای استراتژیک و پر رفت‌وآمد است که کنترل یافتن بر آن در فنون جنگی بسیار مهم است.


← نقاط دیدنی


توسکاچشمه در قسمت جنوبی شهرستان گلوگاه "بین راه دامغان و گلوگاه"، بنای تاریخی جر کلباد در قسمت شرقی، دریای آرام گلوگاه در سمت شمال، جاده سنگفرش شاه عباسی در جنوب در درون جنگل و قبرستان سفید چاه که اولین قبرستان اسلامی است از مکان‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شوند. قابل ذکر است تالاب میانکاله که خلیج گرگان نیز به حساب می‌آید از نقاط بکر و دست نخورده شهرستان گلوگاه به حساب می‌آید. آبشار سمبی یک آبشار ۳۶ متری با یک آب فوق‌العاده معدنی که یک کارخانه آب معدنی هم به اسم سمبی تأسیس شده‌است.
جعبه ابزار