• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 
استان مازندران
Mazandaran
موقعیت استان مازندران در ایران
کشور ایران
مرکز استان شهر ساری
تعداد شهرستان ۲۲ شهرستان
زبان اصلی مازندرانی
تاسیس توضیحات
اطلاعات آماری
جمعیت (۱۳۹۵) ۳٬۲۸۳٬۵۸۲
تعداد شهدا بیش از ده هزار شهید

استان مازَندَران (به مازندرانی:مازِرون یا مازِندِرون) به مرکزیت شهر ساری در شمال ایران و در کرانه‌های جنوبی دریای مازندران می‌باشد. این استان از پرجمعیت‌ترین استان‌های ایران است؛ و هم‌مرز با استان‌های گلستان ، سمنان ، تهران ، البرز ، قزوین و گیلان است. استان مازندران دارای ۲۲ شهرستان، ۵۸ بخش، ۱۳۳ دهستان و ۶۱ نقطه شهری می‌باشد. این استان از نظر مساحت رتبه هجدهم و از نظر جمعیت رتبه هفتم را در کشور دارا می‌باشد. وسعت مازندران معادل ۱٫۴۶ درصد مساحت ایران است. مازندران باسوادترین استان کشور است و براساس آمارهای موجود دو برابر میانگین کشوری نخبه دارد که بسیاری از آنها در چند زمینه علمی نخبه هستند.


۱ - موقعیت جغرافیای جهان

[ویرایش]

مازندران در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان، دریای مازندران "دریای خزر" و در کنار چهار کشور مجاور این دریا یعنی ترکمنستان ، قزاقستان ، روسیه و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است.

۲ - زیست باستانی مازندران

[ویرایش]

با کشفیات دانشمندان در غار کُمیشان نکا، غار هوتو و غار کمربند ، گواهی بر زندگی انسان‌ها در ۷۵ هزار سال پیش در مازندران است؛ همچنین باستان‌شناسی در گوهرتپه بهشهر ثابت کرد مازندران و گلستان بیش از ۵ هزار سال پیشینه تمدن شهری دارند. مازندران یکی از پایگاه‌های باستان‌شناسی در منطقه خاورمیانه است و در فرهنگ‌سازی و تمدن شهرنشینی مردم در ایران نقش ایفا کرده‌ است. استان مازندران پیش از اسلام تپورستان نامیده می‌شد که برگرفته از نام قوم تپوری است که پس از اسلام قوم طبری نام گرفتند و سرزمینشان طبرستان نامیده شد.


جعبه ابزار