سازمان بسیج مستضعفین

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افسازمان بسیج مستضعفین یکی از ساختارهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از یکی مهمترین بازوهای قدرت جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود که مأموریت جذب، آموزش، سازماندهی و به‌کارگیری نیروهای داوطلب مردمی را در راستای اهداف انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن را بر عهده دارد. "'سازمان بسیج مستضعفین"' که در گذشته با نام نیروی مقاومت بسیج شناخته می‌شد در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان سید روح‌الله خمینی تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.بسیجی

[ویرایش]

به اعضای این سازمان بسیجی می‌گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه در می‌آید. به موجب همین مادهٔ قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می‌شوند.


ارتش بیست میلیونی

[ویرایش]

در ۴ آذر ۱۳۵۸ امام خمینی، در جمع عده ای از پاسداران به آمادگی نظامی همه گروههای جامعه برای مبارزه با دشمنان اشاره کردند و گفتند :《 ...یک مملکتی بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد ، بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد .یک چنین مملکتی آسیب پذیر نیست.》این سخن رانی در حقیقت فرمان تشکیل ارتش بیست میلیونی بود .امام خمینی طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی که "بسیج نیروها" را از اختیارات و وظایف رهبری به شمار آورد، چنین فرمان دادند. پس از صدور این فرمان "سازمان بسیج ملی" تشکیل شد و به آموزش نظامی و سازمان دهی نیروهای مردمی پرداخت. در۲۸دی ۱۳۵۹سازمان بسیج ملی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادغام و از آن پس "واحد بسیج مستضعفین" نامیده شد.


بسیج در جنگ تحمیلی

[ویرایش]

با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ( ۱۳۵۹-۱۳۶۷ ش) ، دامنه فعالیت واحد بسیج مستضعفین سپاه پاسداران گسترده شد.این واحد مهم ترین و بزرگ ترین مرکز جذب ، آموزش و اعزام نیروهای پشتیبانی یا رزمی داوطلب به جبهه های جنگ بود . به نیروهای داوطلبی که از سوی این واحد به جبهه ها اعزام می شدند ، "بسیجی" گفته می شد و این آشناترین اصطلاح در فرهنگ دفاع مقدس است . بیشتر شهدا ، مجروحین، جانبازان، اسرا و مفقودان هشت سال دفاع مقدس بسیجی بودند و از تعداد کل شهدای جنگ تحمیلی ۴۳ درصد ( ۸۰ هزار و۸۴۶ نفر) را بسیجیان تشکیل می دهند .


پایگاه مقاومت

[ویرایش]

از ابتدای تشکیل بسیج ، پایگاههایی در سطح کشور به سازمان دهی نیروهای مردمی پرداختند که از آنها به نام "پایگاه مقاومت" یاد می شود . مهم ترین محل تشکیل این پایگاهها مساجد سراسر کشور است. علاوه بر مساجد، در ادارات، کارخانجات، دانشگاهها و مدارس نیز پایگاههای مقاومت تشکیل شد . نیروهای عضو این پایگاهها علاوه بر فعالیت در امور حفاظت شهری در امور اجتماعی و حوادث غیرمترقبه ای چون سیل ، زلزله یا واکسیناسیون کودکان در سراسر کشور ، به یاری هم وطنان می شتابند .

پس از پایان جنگ تحمیلی واحد بسیج مستضعفین در سپاه به " نیروی مقاومت بسیج " تغییر نام داد و یکی از نیروهای هفت گانه سپاه پاسداران به شمار آمد. پنجم آذر روز بسیج و هفته اول آذر ماه نیز هفته بسیج نام گذاری شده است.از عاطفی ترین جملات امام در سالهای آخر عمرشان یکی هم این بود که " خود یک بسیجی ام " و از خدا خواسته بودند تا با بسیجیانش محشور شوند . امام همواره در پیام ها و سخن رانیهایشان بسیجیان را " فرزندان" خود می خواندند .رده‌های این صفحه : سازمان‌های نظامی ایران
جعبه ابزار