• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

لشکر ۲۵ کربلا

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف« قوی؛ قدرتنمد؛ خط شکن و خط نگهدار » این ها صفاتی در خور و شایسته در مورد لشکر ویژه ۲۵ کربلاست که در کلام رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای بدان اشاره شده است؛ نام لشکر ۲۵ کربلا بر تارک ۲۲ عملیات می درخشد.لشکر؛ تیپ؛ گردان؛ گروهان؛ دسته و نفر به نفر این نیرو در شکل گیری کارنامه افتخار امیز ان نقش موثری داشتند. تخریب، اطلاعات؛ مهندسی رزمی؛ لجستیک، پشتیبانی و تدارکات، توپخانه، پدافند هوایی، همه و همه دست به دست هم دادند تا یک جنگ به یک فرهنگ بدل شود.


۱ - تاریخچه شکل گیری لشکر ۲۵ کربلا

[ویرایش]

لشکر۲۵ کربلا ازجمله یگانهای بود که از بدو شکل گیری سازمان رزم سپاه ،تاسیس و شکل یافت. این یگان برای انجام اولین عملیات خود در طریق القدس که از آن به عنوان آغاز عملیاتهای منظم از طرف سپاه یاد می شود تحت عنوان تیپ ۲۵ کربلا شرکت نمود و از این پس تا عملیات محرم کیفیت و کارایی خوبی از خود نشان داده و همواره بعنوان یک یگان تهاجمی و درجه یک سپاه، مدنظر مسئولین جنگ قرارگرفت. پس از عملیات ثامن الائمه در سال ۱۳۶۰؛ در پی تصمیم فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ ماموریت انجام عملیات طریق القدس به سردار مرتضی قربانی واگذار شد. در همین راستا، تیپ ۲۵ کربلا و چند تیپ دیگر تشکیل گردید. در اغاز راه اندازی تیپ ۲۵ کربلا اکثریت ارکان این تیپ را رزمندگان اصفهانی تشکیل می دادند اگر چه نیروهایی از سایر مناطق کشور نیز در این تیپ حاظر بودند. در عملیات طریق القدس، نیروهای چندانی از استان های مازندران ، گیلان و گلستان (منطقه ۳) در این تیپ حضور نداشتند اما در عملیات فتح المبین در سال ۱۳۶۱، بخش گسترده ای از نیروهای تیپ ۲۵ کربلا، توسط استان های شمالی تامین شد. همچنین برخی از فرماندهان مازندرانی نیز در مقام فرمانده گردان در این عملیات ایفای نقش کردند که از جمله ی انها می توان به سردار شهید یوسف سجودی اشاره کرد. پس از عملیات فتح المبین، این تیپ خود را برای انجام عملیات بیت المقدس در همان سال اماده کرد. در این عملیات هم بخش اعظم نیروهای این تیپ را رزمندگان شمالی تشکیل می دادند. شایان ذکر است استان های شمالی با استعداد تقریبی ده گردان پیاده در عملیات بیت المقدس شرکت کردند که بیشتر این نیروها به ترتیب اولویت در تیپ ۳۷ نور ؛ تیپ بیت المقدس ؛ تیپ ۲۵ کربلا ؛ حضور داشتند. سردار شهید حبیب الله افتخاریان ( ابو عمار ) در مرحله ی دوم عملیات بیت المقدس، جانشین تیپ ۳۷ نور بود. بعد از انجام این عملیات بر اساس تصمیم فرماندهان؛ تامین نیروهای تیپ ۲۵ کربلا، رسما در اختیار منطقه ۳ قرار گرفت. به طوری که در عملیات رمضان در سال ۱۳۶۱ بیشتر نیروها و ارکان این تیپ از رزمندگان سه استان شمالی بودند.

بعد از انجام عملیات بیت المقدس تا پایان عملیات محرم، فرماندهی این تیپ بر عهده ی سردار قربانی بود که در همین زمان با دستور فرماندهان، تیپ ۲۵ کربلا به لشکر ۲۵ کربلا ارتقاء یافت و فرماندهی این لشکر به عهده ی سردار عبدالعلی عمرانی واگذار شد. سردار عمرانی قبل از عملیات والفجر مقدماتی در سال ۱۳۶۱ در یک عملیات شناسایی در جنگل های امقر فکه ، بر اثر ترکش مین والمر به درجه ی جانبازی نائل شد. همزمان با این رخداد سردار شهید صادق مزدستان فرمانده تیپ مکانیزه لشکر نیز به شهادت رسید در پی این واقعه، مسئولیت فرماندهی لشکر به حاج علی ییلاقی سپرده شد برادر ییلاقی هم پس از گذشت مدتی کوتاه از دوره ی فرماندهی اش بر اثر سانحه اتوموبیل مجروح شد و برای مدتی سردار کمیل کهنسال وظیفه ی هدایت و سرپرستی لشکر را عهده دار شد. دیری نگذشت که قبل از عملیات والفجر چهار در سال ۱۳۶۲ سردار محمد حسن کوسه چی به عنوان فرمانده لشکر منصوب شد و مسئولیت ایشان تا پایان عملیات بدر ادامه یافت. پس از انجام این عملیات سکان فرماندهی لشکر بار دیگر قبل از عملیات قدس یک در خرداد ماه سال ۱۳۶۴ به « سردار مرتضی قربانی » محول شد و تا پایان جنگ تحمیلی نیز این رسالت خطیر بر دوش ایشان قرار داشت.

۲ - قدرتمند؛ خط شکن و خط نگهدار

[ویرایش]

« قوی؛ قدرتنمد؛ خط شکن و خط نگهدار » این ها صفاتی در خور و شایسته در مورد لشکر ویژه ۲۵ کربلاست که در کلام رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای بدان اشاره شده است؛ بی تردید تاریخ هشت سال دفاع مقدس ، شاهد و گواه این مدعاست. اهداء هزاران شهید ، جانباز و آزاده در عین ان که صدها کیلومتر از خط اصلی نبرد دور بوده، مصداق ولایت پذیری؛ احساس مسئولیت، جانفشانی و ایثار است. رهروان و دلباختگان آیین حسین ع و مکتب پیر خمین ره همچون همیشه اعصار این بار هم به خون خواهی آل الله برخواستند و همه همت خویش را مصروف پاسداری و نگهبانی از شجره ی طیبه ی انقلاب اسلامی کردند. سرداران و رزمندگان ظاهرا بی نام و نشان این خطه ی سبز، دشت های جنوب را لاله گون کردند. در برحه های حساس و بزنگاه های جنگ و در سخت و صعب ترین لحظات دوران دفاع مقدس، مردان این لشکر بی ادعا اما توانمند؛ حماسه هایی افریدند که نظیر و نمونه نداشت.

نام لشکر ۲۵ کربلا بر تارک ۲۲ عملیات می درخشد. از عملیات ثامن الائمه که در تاریخ ۰۵/۰۷/۱۳۶۰ انجام شد تا عملیات بیت المقدس هفت که در منطقه عمومی شلمچه به وقوع پیوست، تنها بخشی از دلاوری ها و سلحشوری های ایمانی دریادلان لشکر ۲۵ کربلا بوده است. در پایان این نوشتار به اختصار و در قالب آمار برخی از این عملیات ها مورد اشاره قرار گرفته است. اگرچه هیچ سند و آماری نمی تواند از لحظه ای بگوید که، خط شکنان غواص از دل امواج خروشان اروند گذشتند، دشمن را در پشت دژی به ظاهر نفوذ ناپذیر، غافلگیر کرده و شبه جزیره ی راهبردی فاو را به تصرف در آوردند.هیچ جدولی نمی تواند از اشک نیمه های شب و نجوای شبانه رزمندگان لشکر ۲۵ کربلا در هفت تپه بگوید. از دلتنگی برادر از شهادت برادرش و شوق لقاءالله. از شوق خرمشهر از ازادی و سرافرازی و افتخار هویزه ، کوه های حمرین ، هورهای هویزه، جزایر مجنون ، شیلر ، مریوان و مهران ، ماووت و سلیمانیه ، اوردگاه کسانی بود که در جنگ ابدی ازلی خیر و شر در آوردگاه نور ایستادند. چه تن ها در میان سیم خاردارها پاره پاره شد. چه جان ها که در میان میادین مین به جانان پیوست. چه جسم ها که در اروند، دریاچه ی بوبیان ، هورالعظیم ، جزیره ی طویل ، کانال ماهی ، با آبهای روان همراه شدند.

شلمچه، کربلای مکرر شد. یاران امام حسین ع ۱۴۰۰ سال بعد، عاشورایی دیگر را رقم زدند. به عشق رسیدن به بیت المقدس، قدس ۱ و قدس ۲ را پشت سر گذاشتند و رمضان و محرم، میعاد عارفان و سالکان کوی دوست شد. لشکر خدا دوباره در نبرد بدر به صیانت از اسلام ناب محمدی پرداخت و رمز این حماسه ها تاسی به قران و اهل بیت بود. دجله ؛ چزابه ؛ فکه ؛ چیلات ؛ دزفول ؛ شوش ؛ ابادان ؛ سوسنگرد ؛ بصره ؛ حلبچه ؛ بستان و عین خوش ، معراج پاکترین فرزندان این اب و خاک مقدس شد. بصیر؛ طوسی؛ ابو عمار؛ مهرزادی و ده ها سردار دیگر، گردان رزمندگان گمنام را تا جاده صراط الی الجنه پیش بردند. و شهرهای کوچک و بزرگ دیار علویان همه و همه، وعده گاه گسیل خیل عاشقان، در قالب سپاهیان محمد ص شدند. بسیجیان و پاسداران روستا زاده، بی الایشی و صداقت را دستمایه ی یکی از عجیبترین نبرد های دنیا قرار دادند. جنگی که در ان از موئلفه های اشنای خشونت، مرگ و تراژدی خبری نبود. قهرمانان این درام غریب، ادم هایی بودند که بخاطر عادی بودن، عجیب اند.

لشکر ؛ تیپ ؛ گردان ؛ گروهان ؛ دسته و نفر به نفر این نیرو در شکل گیری کارنامه افتخار امیز ان نقش موثری داشتند. تخریب ، اطلاعات؛ مهندسی رزمی؛ لجستیک، پشتیبانی و تدارکات، توپخانه ، پدافند هوایی ، همه و همه دست به دست هم دادند تا یک جنگ به یک فرهنگ بدل شود. کمبود ها و حتی فقدان ابزارها نتوانست کسی را از مسئولیتی باز دارد. عمل به تکلیف بر هر چیزی رجحان داشت. لباس ها و مکان ها با ادم ها معنی و شخصیت پیدا کردند، ور نه شلمچه، هفت تپه و فاو که تنها قطعه ای از زمین خدایند. رزمندگان خدوم لشکر ۲۵ کربلا، این میراث داران تشیع علوی، همچون بیرقی افراشته، اذین و ذینت میدان دفاع از دستاورد های انقلاب اسلامی ایران هستند.

۳ - تیپ ۲۸ زرهی صفر

[ویرایش]

این تیپ قبل از عملیات والفجر ۸ به لشکر ۲۵ کربلا ملحق شد و با پیوستن آن به ل ۲۵ ؛ نام آن به لشکر ویژه ۲۵ کربلا تغییر یافتجعبه ابزار